Turbina ...
Strana 1 od 1
Turbina ...
KAKO ZNATI DA JE TURBINA U KVARU I KOJI SU NAJČEŠĆI PROBLEMI
Gubitak snage motora
Lag kod turbokompresora
Pojava dima
Ako automobil izbacuje plavi dim to je znak da dolazi do sagorevanja motornog ulja. Plavi dim svrstava se u teže kategorije popravke i u većini ovakvih slučajeva je potrebno pregledati turbo punjač, semeringe ventila, karike, cilindre, klipove itd. Kada dođe do uočavanja plavog dima, a niste u mogućnosti da izvršite pregled i popravku u kratkom roku onda je potrebno da se što češće pregleda i dosipa ulje da ne bi došlo do njegovog nestanka i zaribavanja pokretnih delova motora. S obzirom da nepotpuno sagorevanje motornog ulja šteti okolini, a i otežava paljenje i rad motora, moguće je da se pojave drugi štetni efekti koji utiču na normalan rad motora.
Beli dim je jedan od komplikovanijih oblika dijagnosticiranja i vrlo teško je otkloniti glavni uzrok kvara. Ovaj problem se svodi na sagorevanje motornog ulja i najčešći uzročnik je defektna turbina. Beli dim može da bude prouzrokovan začepljenjem odvodne linije ulja iz turbokompresora u karter ili čak začepljenje ventila ozračavanja unutrašnjeg pritiska kartera.
Glavni uzroci kvarova na turbokompresoru
Ulje/podmazivanje
Da bi radio kako treba, turbokompresoru je potreban konstantan dotok čistog ulja, i da biste održavali turbinu u vrhunskom stanju, morate redovno menjati ulje i filtere ulja. Ovo sprečava nagomilavanje ugljenika i drugih zagađivača koji mogu prouzrokovati abrazivna oštećenja unutrašnjosti vašeg turbokompresora, što smanjuje njegovu efikasnost i nanosi nepopravljivu štetu tokom dužeg vremena. Turbina je deo motora koji je najosetljiviji na izostanak podmazivanja. Već nakon 3 do 5 sekundi rada bez podmazivanja javljaju se oštećenja. Potpuno sintetičko ulje proizvodi najmanju količinu ugljenika.
Strana tela
U nekim slučajevima, strana tela kao što su delići motora, čestice prašine, sitno kamenje ili lišće mogu prodreti u turbokompresor. To onda može prouzrokovati abraziju i oštećenja lopatica turbine, što će zatim uticati na smanjenje efikasnosti turbokompresora. Da biste sprečili da dođe do toga, morate biti sigurni da se vaš vazdušni filter sevrisira redovno i da proverite da vaša turbina nema nekih labavih spojeva ili ostataka stranih tela
Povećan pritisak
Povećan pritisak je jedan od glavnih uzroka problema sa turbinom i ispoljava se tako što se u vožnji izgubi gas. Naime, poznato je da turbokompresor radi tako što povećava pritisak vazduha u motoru. Ako postoje određena curenja, naprsline ili loši spojevi između kompresora i motora, turbokompresor će morati da radi mnogo jače da nego što treba da bi povećao ovaj pritisak. Ovo može značajno umanjiti efikasnost rada vaše turbine.
Remont turbine kao rešenje problema
Pored kompletnog turbo servisa koji radimo za sve modele automobila, svim svojim klijentima dajemo preporuku i za servis ostalih delova motora za koje primetimo da ne funkcionišu kako treba, kako biste znali šta je bio uzrok oštećenja turbokompresora. To je vrlo važan segment svakog servisa turbine, jer uz dijagnostiku kvarova ostalih delova motora i njihovu popravku, čuvate turbinu od budućih kvarova.
Poslednji izmenio Жиле dana Ned Jan 06, 2019 11:03 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
KAKO RADI TURBINA
KAKO RADI TURBINA KOD DIZEL MOTORA
Glavna prednost motora sa turbinom
Mnogi vozači vole motore sa turbinama, pogotovo ako se radi o dizel motorima, upravo zbog toga što pri malom broju obrtaja oštrim pritiskom na papučicu gasa automobil toliko snažno „povuče“ da se dobije osećaj da se pod haubom nalazi mnogo snažniji motor.
Kako turbina poboljšava rad motora
Princip rada turbine
Mnogi ljudi misle, a i proizvođači automobila se svojski trude da nas ubede da će mali turbo motor od 1.400 kubika i 140 KS trošiti istu količinu goriva kao atmosferski motor od 1.400 kubika i 80 KS, što nikako nije logično. Problem je u tome što kada turbokompresor u cilindar ubaci veću količinu vazduha, tada mora da se ubrizga i veća količina goriva kako bi se dobilo pravilno sagorevanje.
Dakle, ne može da se upumpa mnogo vazduha i ubaci malo goriva, a da se dobije velika snaga. Kada se ubaci veća količina vazduha mora se ubaciti i veća količinu goriva kako bi ta smeša bila odgovarajuća. Takođe, prilikom stvaranja ovog dodatnog pritiska mora se voditi računa da u kritičnoj tački pritiska dolazi do samozapaljenja, pa eksplozija u cilindru može nastati pre nego što se zatvore usisni ventili.
Gde nastaju gubici kod turbina
Na kraju, posle svih ovih procesa, kada uzmemo sve u obzir snaga motora neće biti uvećana za 50 do 60% već 30 do 35%. Kada vozite automobil do određenog broja obrtaja (oko 3000 o/min) imaćete jednu potrošnju goriva, a čim pređete tu cifru videćete da se potrošnja znatno povećava. Razlog za ovo je upravo prethodni primer sa gubicima. Da nema ovih gubitaka koji su veći sa povećanjem broja obrtaja potrošnja na 100 km/h bi bila konstantna bez obzira na brzinu vozila.
Poslednji put izmenio Жиле dana Ned Jan 06, 2019 11:45 pm, izmenio ukupno 2 puta
ŠTA JE GEOMETRIJA TURBINE
ŠTA JE GEOMETRIJA TURBINE I ČEMU SLUŽI
Sredinom osamdesetih godinama turbokompresor doživljava svoj procvat. Sve veći broj fabrika usvaja ovu tehnologiju, a praktično se ne može pronaći trkački automobil koji nema turbo punjenje. Godine 1988. prvi put su upotrebljeni kuglični ležajevi koji bitno smanjuju trenje i skraćuju vreme odziva, a samo godinu dana kasnije prvi put je primenjena turbina sa varijabilnom geometrijom.
Podela turbokompresora
Velika ekspanzija turbokompresora
Turbine sa promenljivom (varijabilnom) geometrijom zahvaljujući svojoj konstrukciji imaju sposobnost da pri malom broju obrtaja motora omoguće maksimalni broj obrtaja turbine. Zahvaljujući ovoj mogućnosti imaju veću količinu vazduha, kao i veći pritisak vazduha u cilindru motora. Savremene turbine sa takozvanom varijabilnom geometrijom dostižu čak i do 200.000 obrtaja u minuti, kao i daleko veći pritisak.
Noviji turbokomrpesori, odnosno turbine sa promenljivom geometrijom, posebno u području delimičnog opterećenja, rade vrlo efikasno i daju gotovo momentalni odziv motora na gas, a skoro u potpunosti su eliminisani takozvani „lagovi“, tj. turbo rupe koje su bile karakteristične za stare tipove turbina. Oni motoru daju više snage i znatno bolje performanse na nižim režimima rada motora, a istovremeno pozitivno utiču na emisije izduvnih gasova.
Princip rada turbina sa varijabilnom geometrijom
Podesive lopatice obezbeđuju ovaj proces u velikom regulacijskom području i istovremeno pružaju visok stepen iskorišćenja same energije izduvnih gasova. Prilikom niže brzine motora i manjeg protoka goriva, lopatice varijabilne geometrije kontrolišu protok izduvnog gasa i time omogućavaju njegovo pravilno usmerenje ka turbinskim lopaticama, što zatim rezultuje većim brojem obrtaja turbokompresora i povećanjem pritiska.
S obzirom da je pri malom broju obrtaja motora i količina izduvnih gasova mala, procesor se pobrine za položaj lopatica koji će sužavati poprečni presek i time ubrzavati izduvne gasove koji onda, na taj način, teraju osovinu u veće obrtaje i tako se kao rezultat dobija povećanje pritiska u turbini što omogućava bolje ubrzanje i na tim režimima rada motora.
Sa druge strane, ako se količina izduvnih gasova povećava na višim obrtajima motora, procesor onda menjanjem položaja lopatica povećava poprečni presek dovoda. Lopatice se tada prebacuju u otvoreniji položaj što rezultuje smanjenjem broja obrtaja turbokompresora, a samim tim daje i manji pritisak i manju količinu vazduha čime se sprečava preforsiranje turbine.
Budućnost turbina sa varijabilnom geometrijom
Poslednji put izmenio Жиле dana Uto Jan 08, 2019 4:07 pm, izmenio ukupno 4 puta
Turbina ...
KOJI SU NAJČEŠĆI SIMPTOMI KVARA NA TURBINI?
Turbokompresori su konstruisani tako da neprestano rade u veoma preciznim uslovima pri čemu nema prostora za bilo kakve nepravilnosti. Sa druge strane, to su izuzetno sofisticirane mašine kod kojih se kvarovi vrlo retko javljaju sami od sebe. Čak 95% kvarova na turbini je izazvano spoljnim uticajem i stranim telima, ili problemima sa uljem. Međutim, ono što sami možete uraditi da biste očuvali turbinu u odličnom stanju je da uočite i prepoznate simptome kojima turbina otkriva problem ili kvar, a ako to primetite na vreme možete uštedeti mnogo vremena i novca.
Gubitak snage
“Turbo rupa”
Buka motora
Pojačan dim
Kvar na EGR ventilu
Problemi sa ovim ventilom nastaju kada se on toliko zaprlja od čađi iz izduva da prestane da funkcioniše kako treba. Prvi simptom da je EGR ventil začepljen je prevelika količina crnog dima koji izlazi iz izduvne cevi, čak i kad je automobil u leru. Simptomi ovog kvara se ogledaju u trzajima tokom vožnje i u gubitku snage motora, tj. kada on ne može da dostigne preko 3000 obrtaja. U ovakvim situacijama svakako nema mesta panici, ali automobil što pre treba odvesti u servis, jer kada EGR ventil ne funkcioniše može doći do pregrejavanja unutar motora, što nepovoljno utiče i na interne delove i na turbinu.
Uočite kvar na vreme!
Strana 1 od 1
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Čet Avg 22, 2024 5:40 pm od PUG207
» Zamena kugle do točka C5 bez alata .
Pet Avg 09, 2024 7:23 pm od Жиле
» Poništavanje inspekcije Passat B5 (uputstvo+snimak)
Ned Jul 21, 2024 10:17 pm od Жиле
» Kemal Malovcic i Juzni Vetar - Idi, voljena, idi
Čet Jul 18, 2024 9:52 pm od Жиле
» Neispravnosti na rucici pokazivača pravca i rucici brisača
Čet Jul 18, 2024 4:23 pm od Жиле
» Citroen C5 | Održavanje i još mnogo toga
Uto Jul 16, 2024 11:33 pm od Жиле
» Kako otkriti šta vam troši akumulator auta ? - Akumulator se prazni preko noći - šta vuče akumulator
Pon Jul 15, 2024 2:38 pm od Жиле
» LUPANJE VOLANA PRILIKOM MOTANJA - FORD, MAZDA, FIAT, VW...
Ned Jul 07, 2024 1:49 pm od Жиле
» Ubačeni bočni migavci led C5
Uto Jun 25, 2024 11:16 pm od Жиле
» Nabavljen nov set za polimerizaciju farova.
Uto Jun 25, 2024 11:12 pm od Жиле